Network Toplantıları İstanbul’da

İstanbul’da Network Toplantıları 31 Ağustos’ta Avrupa ofisine kayıtlı faydalanıcıların ve 1 Eylül’de Anadolu ofisine kayıtlı faydalanıcıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Avrupa yakasındaki toplantı SGK İstanbul İl Müdürü Harun SERTBAŞ’ın hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. SERTBAŞ ”Kadınların iş gücü piyasasına katılımı, bir ekonominin hem büyümesi hem de kalkınması açısından çok önemli bir olgu olup yoksulluğun azaltılmasına da katkı sağlamaktadır. Ayrıca kadınların iş gücü piyasasına katılımı; kadının ekonomik özgürlüğünü sağladığı gibi kendine olan güvenini ve toplumsal saygınlığını da artırır. Ancak; erkeklerin istihdam oranı ile karşılaştırıldığında kadınlarda istihdam oranının dünyada ve Türkiye’de daha düşük olduğu görülmektedir” dedi.

Network toplantıları boyunca kadın işverenlere marka yönetimi, rekabet ve pazarlama gibi konularda bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet BAŞ İstanbul toplantılarında yaptığı sunumunda “modern işletmecilik uygulamaları nelerdir? işletmenizi nasıl büyütürsünüz? etkin marka yönetimi nasıl yapılır? sorularının cevabını “işletmenizi tanımak, rakiplerinizi tanımak, pazarınızı tanımak ve müşterinizi tanımak” başlıklarında altında anlattı. Hizmet ve mal ağırlıklı ürünlerin farkını anlatırken fiyat belirleme noktasında “maliyet artı kâr” yönteminin olumsuz sonuçlarını anlattı.

İstanbul toplantılarında kadın işverenleri e-ticaret, e-ihracat, dijital pazarlama ve sosyal medya konularında Cumhur KÜÇÜKKAHVECİ bilgilendirdi. KÜÇÜKKAHVECİ sunumuna kurumsal dijital varlık oluşturmanın gerekliliğini anlatarak başladı. E-ticaret yapmak için gereken kaynak ve departmanları sıralayan KÜÇÜKKAHVECİ, e-ihracat konusunu örnek olay ve referanslarla anlattı. KÜÇÜKKAHVECİ, Dijital reklamcılığın ve sosyal medya yönetiminin önemine değinirken işverenlere bir sosyal medya uzmanı ile çalışmalarını tavsiye etti.

Avrupa ofisine kayıtlı kadın işverenlere hitaben başarılı kadın rol model konuşmacımız TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyesi ve Uzay Kimya kurucusu Sevda ARIKAN oldu. ARIKAN, 1968 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun olduğunu 55 yıldır işveren olarak ticaretin içinde olduğunu bu yıllar içinde Türk sanayisinin nereden nereye geldiğini gözlemlediğini anlattı. Eski zamanlarda yapılan toplantılarda kadın sayısının çok az olduğunu ama son yıllarda kadın girişimci sayısındaki artışın gözle görülür olmasından çok mutlu olduğunu ifade etti. Kadınlara verilen destekler ile pozitif ayrımcılığın etkilerini olumlu olarak değerlendiren ARIKAN, inovasyonun ve araştırmanın önemini anlatırken kariyerinin başlangıcında Türkiye’de ilk olarak yapılan kolonyayı karton ambalajda ve plastik şişede satışa sunduğu dönemdeki çalışmalarından bahsetti. İlerleyen yıllarda da aynı vizyonla çalışarak bulaşık deterjanı, halı şampuanı ve ahşap cilası gibi ürünlerle elde ettiği başarıları anlatan ARIKAN herkesin yaptığını yapmayarak niş ürünlere odaklanmanın önemini vurguladı. ARIKAN son olarak kadın işverenlere mücadeleci, yenilikçi ve müşteri odaklı olmayı ayrıca her zaman pozitif düşünerek takım çalışmasına odaklamamalarını tavsiye etti.

1 Eylül tarihinde İstanbul Anadolu ofisine kayıtlı faydalanıcılarla gerçekleştirilen toplantının açılışını SGK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Sinan AKPINAR yaptı. AKPINAR’ın ardından Prof. Dr. Mehmet BAŞ ve Cumhur KÜÇÜKKAHVECİ sunumlarını gerçekleştirdi.

İstanbul toplantılarının ikincisinde başarılı kadın girişimci olarak konuşmacı, rol model iş kadını Ilgın ÖZDEMİR YAZGAN oldu. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi ve Accouchée markasının kurucu ortağı olan YAZGAN, inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra işletme yönetimi dalında yüksek lisans yaptığını ve 15 yıl boyunca enerji sektöründe çalıştığını ifade etti. Çocuğu olunca kariyerinde farklı bir alanda devam etmeye karar verdiğini anlatan YAZGAN girişimci olarak kadınların emzirme dönemine özel kıyafetler ürettiğini ve bu işi yapmaya karar verirken kadın çalışanların doğum sonrasında kıyafet konusunda çok zorladığını gözlemlemesi sonucu olduğunu ifade etti. Strateji ve yönetim danışmanlığı kariyerinde edindiği tecrübeyle marka ve pazarlama yolculuğunu anlatan YAZGAN, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri pazarına girmek için verdiği mücadeleleri kadın işverenlerle paylaştı. YAZGAN sunumunun sonunda faydalanıcılara istemekten ve sormaktan çekinmemelerini, tutkularının peşinden gitmekten korkmamaları tavsiyelerinde bulundu.

11
11
11

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir.
İçerik tamamıyla T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sorumluluğu altındadır ve
Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Copyright © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.