WOMEN-UP TANITIM VE BASIN TOPLANTISI

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi tanıtım ve basın toplantısı 24.05.2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Adnan ERTEM, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus MEYER-LANDRUT, Sosyal Güvenlik Kurum Başkanı Sayın Cevdet CEYLAN, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Sn. Savaş ALIÇ ilgili kurum temsilcileri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Adnan ERTEM, erkek nüfusun hem işveren hem de işçi noktasında kadınlara nazaran daha avantajlı olduğunu, bunu göz ardı etmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Pandemiden istihdam noktasında en çok kadınların etkilendiğini ifade eden Sayın ERTEM; bu açığı gidermek ve kadın işverenler ile kadın çalışanlar için fırsat eşitliğini sağlamak adına Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesinin hayata geçirildiğini, projenin tamamlanmasının ardından istihdam üzerindeki olumlu etkisini görmek istediklerini dile getirdi. Başvuruların 2 bin 500’e ulaştığını bundan sonrada bu toplantı vesilesi ile hedeflenen 4 bin rakama en kısa sürede ulaşılacağını ümit ettiğini dile getirdi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus MEYER-LANDRUT bugün Avrupa’da kadınların işgücüne katılma oranının %67; erkeklerde ise %78 olduğunu ve bunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. “Yeni bir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Stratejisi” belirlendiğini dile getiren Sayın Meyer-Landrut, 2007’den bugüne kadar kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi için birçok projenin hayata geçirildiğini, 26 bin kadının istihdama katıldığını, 12 bin kişinin kendi işyerini açtığını ifade etti. Ayrıca Sayın Meyer-Landrut “Türkiye’de kadın girişimcileri ve istihdamını 20 yıldan fazla süredir çeşitli projelerle destekliyoruz. Geçmişe baktığımızda gerçekten birçok başarı öyküsünü geride bıraktığımızı görüyor ve bundan da mutluluk duyuyoruz. Bakanlığımıza projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Sayın Savaş ALIÇ ise projenin temel amacının kadın girişimciliğini ve kayıtlı kadın istihdamını arttırmak olduğunu belirtti. Şubat ayında projeye başvuruları almaya başladıklarını açıklayan Sayın ALIÇ, “4 bin kontenjanımızdan bugün itibarıyla 2 bin 500 kesin kayıt aldık. Bu tanıtım vesilesiyle başvuru sayısının artacağını ve projenin başarılı şekilde neticeleneceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

11
11
11

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir.
İçerik tamamıyla T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sorumluluğu altındadır ve
Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Copyright © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.