Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin Resmi Açılışı Yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Başkanlığı tarafından yürütülecek olan Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (Women-Up)’nin resmi açılış toplantısı 16 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

SGK Başkan Yardımcısı Lütfi Aydin’in, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Savaş Alıç’ın, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan’ın, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Angel Gutıerrez Hıdalgo’nun ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan’ın, çeşitli kurum temsilcileri, çalışanları ve diğer davetlilerin katıldığı açılış konferansı Lütfi Aydin’in konuşmaları ile başladı. Sonrasında diğer protokol konuşmaları ile devam eden lansman aynı zamanda ilgili kuruluş, dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından çevrim içi olarak da takip edildi.

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin (Women-Up) başvurularının mart başında alınmaya başlaması planlanmaktadır. Ön başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilecektir. Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nde uygulama illerinde faaliyet gösteren, ilk önce kayıt yaptıran ve gerekli şartları taşıyan 4.000 kadın işverene 20 ay süreyle her ay yaklaşık net asgari ücret tutarına kadar hibe desteği verilmesi planlanmaktadır.

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nden İstanbul’da 1000, Ankara’da 900, Samsun’da 500, Aydın, Denizli, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta 400 olmak üzere toplamda 4000 kadın işveren ve bu işletmelerin işe aldığı 4000 kadın işçi faydalanacak.

Projeye, 5 Mart 2012’den sonra kurulan, kadın işverenlerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi kapasitesi olan ve ilave işçi olarak kadın sigortalı alan işverenler başvurabilecek.

11
11
11

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir.
İçerik tamamıyla T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sorumluluğu altındadır ve
Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Copyright © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.