Network Toplantılarının İkincisi Denizli ve Aydın İlleriyle Başladı

Kadın girişimcilerin mesleki becerilerini ve iş yapabilme kapasitelerini artırmak, birbirleriyle iletişim kurmalarını ve bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak amacıyla proje illerinde, faydalanıcımız olan kadın işverenlerin katıldığı Network (Ağ) toplantılarıv14 Ağustos’ta Denizli’de 15 Ağustos’ta ise Aydın’da gerçekleştirildi.

Denizli’de programın açılışını Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgen AKÇAM yaptı. AKÇAM konuşmasında Türkiye’de kayıtlı kadın istihdamının erkeklere oranla daha düşük olduğunu, Women-Up projesinin bir amacının da bu sorunun çözümüne bir katkıda bulunmak olduğunu vurguladı. Network toplantıları aracılığı ile faydalanıcıların birbirleriyle iş ağları kurmalarını, işveren yükümlülüklerini öğrenmelerini, girişimcilik becerilerinin artırılmasının hedeflendiğini söyleyen AKÇAM, toplantıların herkes için verimli geçmesini diledi.

Denizli’de toplantı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet BAŞ’ın Kayıtlı istihdamı artırmanın önemi, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, işverenlerin sosyal güvenlik yükümlülükleri, işletmenin büyütülmesi için yapılması gerekenler, küçük işletmelerin başlıca üstünlükleri, rekabette öne geçmenin yolları ve marka yönetimi hakkında yapmış olduğu sunumla devam etti. Katılımcıların teknik, kişisel ve yönetsel becerilerin artırılmasına yönelik sorduğu sorulara cevap veren BAŞ’ın sunumunun ardıından Akıllı Ticaret Yazılım Teknolojileri Ltd. Şti.’nden Utku BİLGİN, rekabette ve istikrarlı büyümede e-ticaret önemini anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

Başarılı bir rol model kadın işvereni de faydalanıcılarla buluşturduğumuz Network Toplantılarında Denizli’de konuşmacımız İş kadını ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Ömür DURUERK oldu. DURUERK, İngilizce öğretmeni olmak isteğiyle başladığı kariyer planlamasından çok farklı bir yerde şu anda yaptığı cam sanatçılığına geçiş sürecini dinleyicilerle paylaştı. Denizli’de cam ustası olarak pek çok tasarımcı yetiştirdiğini, Türkiye’nin en uzun süreli Cam Bienalinin gerçekleştirilmesine bulunduğu katkıları anlatan DURUERK, 2011 yılında başlayan bienalin 12 yaşında olduğunu belirterek, “Denizli Cam Bienali 12 yıldır hiç aksatmadan Türkiye’de gerçekleşen tek cam bienalidir. Bugün bienalimize 12 farklı ülkeden cam sanatçıları katılıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına özel 100 sanatçıyı ağırlıyoruz” dedi. DURUERK, cam sanatçısı olarak en gurur verici işinin Denizli Meydanı üzerinde kentin simgesi olan “Cam Horoz” olduğunu ifade etti.

Toplu fotoğraf çekimi, katılımcılara sertifika dağıtımı ve öğle yemeğinden sonra Denizli programı son buldu.

15 Ağustos günü Network toplantılarının ikinci ayağı Aydın’da gerçekleştirildi. Toplantı Aydın SGK İl Müdürü Zeynep YILMAZ’ın hoşgeldiniz konuşması ile başladı. Faydalanıcılar tarafından yoğun bir ilgi gösterilen programda Prof. BAŞ sunumu sonunda faydalanıcılardan gelen sorular cevaplandırıldı. Utku BİLGİN, küçük işletmeler için e-ticaretin önemi, dikey e- ticaret, hedef kitle analizi, lojistik yönetimi, marka bilinirliği, sosyal medya stratejileri, Instagram’da mağaza açmak, Google reklamları, e-ticaret ve muhasebe, e-ticaret ve ihracat konularında faydalanıcıları bilgilendirdi.

Aydın ilinde rol model kadın işveren konuşmacımız; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esen TÜRKER oldu. TÜRKER, deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. “Benim iş hayatımdaki felsefem; hayır denilen her kapı tekrar zorlanacak ikinci kapıdır” diyen TÜRKER “İdeallerinizden vazgeçmeyin, yaptığınız işe inanın hata yapmaktan korkmayın önemli olan bir adım sonrasında hatanın neden kaynaklandığını bilmektir” dedi. “Ben kendi yaptığım işten başka bildiğim çok şey yoktu ama bilen kişiyi Aydın’ın bir köyünden getirdim, bilgiye bir şekilde ulaşırsınız, önemli olan hayal etmek bu hedefe doğru sürekli çalışmak” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Toplu fotoğraf çekimi ve katılımcılara sertifika verilmesinin ardından öğle yemeği ile toplantı son buldu.

11
11
11

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir.
İçerik tamamıyla T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sorumluluğu altındadır ve
Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Copyright © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.